Huayue HYS-12PV-78-LSD dvojosový solárny tracker pre 12 panelov 550Wp
Dvojosový tracker monitoruje pohyb slnka počas dňa a automaticky nakláňa zostavu panelov tak, aby efektívne vyrábala energiu počas celého dňa. Panely nie sú závislé len na popoludňajších hodinách, ako je to v prípade stacionárne namontovaných panelov, ale môžu efektívne vyrábať energiu od rána do večera, vďaka čomu je množstvo vyrobenej elektriny výrazne vyššie.
Účinnosť fotovoltickej elektrárne s aktívnym otáčaním môže v zimných mesiacoch prekonať štandardné statické fotovoltické inštalácie až o viac ako 150 % za predpokladu, že statická inštalácia sa vykonáva na nehnuteľnosti, ktorá nemá strechu orientovanú na juh, a panely je potrebné inštalovať na východnej, západnej alebo polovicu na východnej strane a druhú polovicu na západnej strane. Prakticky pri akejkoľvek konfigurácii bude mať každá inštalovaná fotovoltaika v lete nadbytočnú produkciu. V zimných mesiacoch budú zariadenia orientované na západ alebo východ vyrábať len minimálne percento menovitého výkonu z jednoduchých dôvodov - slnko v zime nevychádza na východe a nezapadá na západe, ale vychádza na juhovýchode a zapadá na juhozápade, a navyše je na obzore veľmi nízko a panely by museli mať oveľa väčší sklon, aj keby boli orientované na juh. Oba problémy rieši princíp trackera, vďaka ktorému nie je fotovoltický systém závislý od orientácie a sklonu striech, čo vždy vedie ku kompromisu a zvyčajne k optimalizácii na letnú prevádzku, ale naopak, ide o systém, ktorý dokáže využiť maximum slnečného žiarenia v čase, keď ho najviac potrebujete - v období vykurovania a osvetlenia, teda v zime.
Solárna elektráreň vybavená dvojosovým trackerom dosahuje efektívnu výrobu energie hneď od východu slnka a udržiava ju až do jeho západu. V porovnaní so stacionárnymi panelmi sa tak dosahuje výrazne vyššia účinnosť počas celého dňa, a to aj ráno a večer, keď je potrebné pokryť zvýšenú spotrebu energie v budove (varenie, vykurovanie). Solárny tracker možno umiestniť kdekoľvek, a preto je vhodný aj na miesta, kde nie sú ideálne podmienky na umiestnenie solárnych panelov priamo na strechu domu. Umiestnenie umožňuje aj lepší prístup k panelom na účely údržby a kontroly. Systém je navrhnutý tak, aby bol plne automatický, aby si poradil s nepriaznivým počasím, zabezpečil panely pri silnom vetre, rozpoznal sneh a dážď a naklonil panely na odvádzanie vody alebo snehu. Sledovacie zariadenie je schopné pracovať počas celého roka, vo všetkých ročných obdobiach a za všetkých poveternostných podmienok. Sneh je pri stacionárnych paneloch veľkým problémom, pretože sa nedajú nakláňať ako tracker a zvyčajne sú umiestnené na streche, kde je prístup na ručné čistenie veľmi ťažký, najmä počas častého sneženia.
Solárne panely namontované na dvojosovom trackeri dokážu v ranných a neskorých hodináchvyrobiť podstatne viac energie, pretože sú priamo naklonené k slnku po celý deň od rána do večera.
Stacionárne panely sú schopné efektívne vyrábať energiu len v určitých častiach dňa, keď na ne priamo svieti slnko.
Vysokokvalitná oceľová konštrukcia s pozinkovaným povrchom spolu so spojovacími prvkami z nehrdzavejúcej ocele zabezpečujú dlhú životnosť celej konštrukcie bez korózie.
Systém pozostáva z dvoch motorov (vertikálny, horizontálny), ktoré nakláňajú solárne panely smerom k slnku. Vďaka integrovanému systému GPS pozná solárny tracker svoju presnú polohu na zemeguli, a preto dokáže vypočítať čas a presnú polohu slnka vzhľadom na Zem a aktuálnu polohu. Tento systém zabezpečuje, že panely sú vždy naklonené smerom k slnku, aby vyrábali čo najefektívnejšiu elektrickú energiu v každom ročnom období. Senzory v sledovacom zariadení dokážu rozpoznať sneh/dážď a vietor a v prípade potreby nakloniť panely tak, aby z nich dážď alebo sneh spadol. V prípade silného vetra sa tracker a panely naklonia do vodorovnej polohy, aby neboli naklonené proti silnému vetru, ktorý by mohol panely poškodiť. Po západe slnka sa tracker automaticky otočí do východiskovej polohy a počká na ďalší východ slnka.
V dôsledku sálavého tepla z horúcej strechy a nedostatočného vetrania sa skracuje životnosť panelov namontovaných na streche a znižuje sa účinnosť výroby energie. V solárnom trackeri sa tieto problémy eliminujú vďaka konštrukcii, ktorá neodráža teplo do solárnych panelov a umožňuje účinné prúdenie vzduchu okolo celého systému.
Na nastavenie parametrov alebo monitorovanie stavu systému možno použiť prístrojový panel s displejom a tlačidlami. Na vzdialenú správu možno použiť cloudovú aplikáciu na vzdialené monitorovanie stavu systému odkiaľkoľvek na svete, stačí sa pripojiť na internet a prihlásiť sa do solárneho trackera prostredníctvom príslušnej stránky. V prípade použitia cloudu musí mať solárny tracker prístup na internet prostredníctvom zabudovaného pripojenia Wi-Fi.
tracker môže byť umiestnený kdekoľvek na pozemku, kde bude mať dostatok priestoru na otáčanie okolo svojej osi a nebude zatienený budovami alebo stromami. Panel je ideálne umiestniť na rovný povrch, možno ho postaviť aj na miernom kopci, ale potom je potrebné vypočítať a zohľadniť zmenu výšky terénu a vybudovať vyššiu betónovú pätku, aby konštrukcia pri otáčaní a nakláňaní nemohla zakopnúť o terén. Na ukotvenie je potrebné vybudovať betónový základ s pätkou, na ktorý sa potom celá konštrukcia upevní. Návod na stavbu a všetky konštrukčné a kotviace prvky okrem betónu sú súčasťou dodávky. Na stavbu a montáž je potrebné auto s hydraulickou rukou na zdvihnutie a usadenie rámu konštrukcie pre solárne panely.
K sledovaču je potrebné priviesť prívod elektrickej energie 230 V/50 Hz, pričom v ideálnom prípade by mal byť prívod elektrickej energie ťahaný rovnakým spôsobom ako káble pre struny, ktoré vedú od solárnych panelov k striedaču v dome. V ideálnom prípade by mal byť prívod napájania solárnych panelov zapojený tak, aby aj v prípade straty napájania v dome bol solárny tracker napájaný z UPS alebo priamo z batériového okruhu solárnej elektrárne. Takto je napájanie vhodné napríklad v prípade búrky, keď môže dôjsť k výpadku elektrickej energie v distribučnej sieti, ale pripojením napájania trackera k UPS alebo priamo k batériovému okruhu solárnej elektrárne zostane tracker funkčný a môže meniť sklon a orientáciu panelov tak, aby boli chránené pred silným vetrom v búrke.
Po pripojení solárneho trackera je potrebné tracker uzemniť, pripojiť k striedaču, doplniť ho o DC odpojovač a celý systém je potrebné skontrolovať. Všetky tieto úkony by mala vykonávať len odborná spoločnosť alebo osoba s príslušným oprávnením.
Striedač, batérie, panely a elektroinštalačný materiál na pripojenie napájania trackera k elektrickej sieti musí inštalovať kvalifikovaná osoba. a pripojenie reťazca k meniču nie sú súčasťou dodávky
Systém je určený na montáž až 12 solárnych panelov s rozmermi 2274*1134 mm - 550 Wp s celkovým výkonom až 6,6 kW.
Hlavné vlastnosti a parametre:
Dvojosový systém - horizontálne a vertikálne naklápanie
Sledovanie polohy slnka, zohľadňuje ročné obdobia
Ovládanie cez panel / Wi-FI Cloud
Automatické naklonenie do horizontálnej polohy pri silnom vetre
Automatické naklonenie panelu pri daždi alebo snežení
Sledovanie automaticky sa po západe slnka otočí do polohy pri východe slnka
Vysokokvalitná oceľová konštrukcia s pozinkovaným povrchom, konštrukčný materiál z nehrdzavejúcej ocele
Systém si vyžaduje odbornú inštaláciu a betónový základ na montáž trackera. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností sa neváhajte obrátiť na naše technické oddelenie.
Balenie: solárny tracker, stavebný materiál, návod na stavbu a prevádzku.